Registrácia záujemcov o Dobrovoľnú vojenskú prípravu je spustená

Autor: Martin Glváč | 7.1.2016 o 12:50 | (upravené 7.1.2016 o 16:39) Karma článku: 10,07 | Prečítané:  14777x

O oficiálnom štarte Dobrovoľnej vojenskej prípravy, o tom ako sa prihlásiť a konkrétnych termínoch budeme v najbližších dňoch informovať verejnosť.

Ešte sme poriadne nespustili Dobrovoľnú vojenskú prípravu (ďalej DVP) a už máme desiatky občanov, ktorí prejavili záujem o základný vojenský výcvik. Ďalší sa pýtajú, čo treba spraviť, aby sa tohto projektu mohli zúčastniť. Aj preto som sa rozhodol touto formou projekt DVP priblížiť občanom.

Pred desiatimi rokmi odišli do civilu poslední vojaci základnej vojenskej služby a my dnes uvádzame do života pilotný projekt dobrovoľnej vojenskej prípravy. Keď sme na ministerstve začínali, viacerí politici, ale aj spolupracovníci neveriacky krútili hlavami nad takýmto projektom. O to viac, že jeho realizácia bola podmienená zmenou ústavného zákona. Vďaka širokej politickej podpore a to aj z radov opozície, dostal vojenský výcvik opäť zelenú. Na rozdiel od minulosti je však dobrovoľný.

Možno si dáte otázku, či takéto niečo potrebujeme? Som presvedčený, že áno. Nová a dobrovoľná vojenská príprava sa bude na tú starú a povinnú službu v mnohom podobať, ale bude vykonávaná v inej, novšej forme. Ráno budíček, raňajky, rozcvička, beh, pochod, streľba a tak ďalej až do večera, 12 týždňov za sebou. To všetko samozrejme s výzbrojou a výbavou, ktorú poskytnú ozbrojené sily. Účastníkov dobrovoľná príprava nachystá tak, aby boli v prípade potreby a mimoriadnej situácie schopní plniť úlohy pre ozbrojené sily a hlavne občanov Slovenskej republiky. Štát na jednej strane získa potenciálnych a overených kandidátov pre prácu v ozbrojených silách, policajnom zbore či pre potreby civilnej ochrany a účastníkom sa na druhej strane môžu otvoriť nové pracovné možnosti. Účastníci si overia svoje schopnosti a my zas získame informáciu o ich profesii, fyzickej a psychickej pripravenosti.

V prípade, že účastník úspešne absolvoval výcvik, získa príspevok 375 eur, ktorý sa ďalej nezdaňuje a bude mu udelená hodnosť vojaka druhého stupňa. Zákony myslia aj na ľudí, ktorí sú v evidencii úradov práce, poberateľov sociálnych dávok, ako aj na zamestnancov. Chcem zdôrazniť, že dobrovoľná vojenská príprava absolventov k ničomu nezaväzuje. Je na rozhodnutí každého z nich, či po jej absolvovaní bude chcieť vstúpiť aj do aktívnych záloh. To je však ďalšia téma, ktorej sa budem venovať nabudúce.

Už dnes môžu záujemcovia získať bližšie informácie o DVP a kontaktných miestach na oficiálnej webovej stránke MO SR:  www.mosr.sk/dvp/

Ľudia, ktorí už prejavili o DVP záujem budú oslovení Personálnym úradom Ozbrojených síl SR a ten im poskytne ďalšie informácie. Ako som už napísal vyššie, DVP je pilotným projektom, ktorý tento rok absolvuje 150 ľudí. Tí budú musieť po splnení podmienok prejsť zdravotnou prehliadkou a psychologickými testami. Ozbrojené sily SR si následne vyberú účastníkov. Som presvedčený, že projekt  DVP sa osvedčí a verím, že v budúcnosti nájdeme zdroje, aby sa počet absolventov zvýšil.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.

Píše Mikuláš Dzurinda

Únia sa musí zmeniť na federáciu (píše Mikuláš Dzurinda)

Aby Únia vzbudzovala nádej aj rešpekt.


Už ste čítali?