Keď skončím nezostanú po mne iba prázdne reči

Autor: Martin Glváč | 18.11.2014 o 16:08 | (upravené 19.11.2014 o 9:35) Karma článku: 4,09 | Prečítané:  1720x

Skepsa a všade okolo blbá nálada. Celkovo nedôvera samotných vojakov, že sa niečo podarí zmeniť. Veď dvadsať rokov to šlo len dolu z kopca. A navyše všade v priestore sa vznášajúca, no nevyslovená veta „Aj tak sú za všetkým kšefty“. Aj takú podobu mal pre mňa vstup do sveta vojakov a rezortu obrany. Problémov je stále veľa, ale to čo sa začalo diať, je pre nás signál, že ideme správnym smerom. Dnes za mnou chodia vojaci a hovoria: Konečne niekto začal. Konečne sa modernizácia ozbrojených síl stáva realitou.

Nastúpil som s presvedčením, že sa postavíme čelom množstvu problémov, ktoré sa v rezorte za dlhé roky nahromadili a niečo s nimi urobíme. Ako každý začiatok, aj ten môj vo vedení rezortu bol ťažký. O to ťažší, že som musel presviedčať ľudí, ktorí už rezignovali, lebo po rokoch už jednoducho neverili. Niektorí mali takú averziu, že radšej povedali, že nie sú peniaze než aby sa pustili do práce. Nečudujem sa im. Za dvadsať rokov sme tu mali množstvo nerealizovaných koncepcií, ktoré mali zastaviť technický úpadok našich ozbrojených síl, no boli to len vzdušné zámky. To, že dnes vojaci za mnou prídu a povedia aby sme pokračovali ďalej, je pre mňa najlepší a jasný signál, že ideme správnou cestou. Viem, že problémov je stále veľa a všetky určite nevyriešim počas môjho pôsobenia. Ani si nenahováram, že všetci sú spokojní. To určite nie. Naštartovali sme však proces, na ktorý sa dvadsať rokov čakalo. Modernizáciu ozbrojených síl.

Máme už za sebou množstvo výsledkov a mňa teší, že to konečne môžu vidieť aj samotní vojaci. Chápem, že to dnešnú opozíciu hnevá. Veď aj oni sa pod ten stav, do ktorého sa naše ozbrojené sily dostali, v nemalej miere podpísali. Dostávam sa neraz do absurdnej situácie. Zo všetkých strán sme práve opozičnými politikmi a ďalšími „odborníkmi“ napádaní za to, že konečne modernizujeme. Akákoľvek pozitívna správa o novej technike, výzbroji či výstroja pre vojakov je pre nich pozvánkou na barikády, z ktorých vykrikujú „To je škandál... To je podvod...“. Sú principiálne proti všetkému. Niekedy sa mi zdá, že kritizujú už zo zvyku a priority vidia iba tam, kde im to práve vyhovuje. Napokon už pri nákupe Spartanov som spomínal, že pán Galko by ich určite kúpil lacnejšie, aj keby sme ich dostali zadarmo. Faktom však je, že všetkých ich spája pôsobenie na tomto ministerstve. Pritom musím zdôrazniť, že nemáme nič proti konštruktívnej diskusii, ale rozhodne nemáme záujem o lacné politikárčenie na úkor našich vojakov, ktorého sme, žiaľ, často svedkami.

Paradoxne v čase, keď mohli modernizačné projekty realizovať oni a disponovali dokonca väčším balíkom peňazí, nenašli na to odvahu a absolútne na potrebu modernizácie rezignovali. Jednoducho sa báli urobiť aj niečo pre vojakov a ich výsledkom bolo len škrtanie a rušenie spôsobilostí. V kombinácii so striedaním ministrov v krátkych časových intervaloch tak mal rezort obrany namiešaný doslova „smrteľný koktail“. Odmietol som túto cestu do pekla. Nesúhlasím s tým, aby naši vojaci cvičili so zastaranými zbraňami a technikou. Naopak, chcem, aby sa vedľa zahraničných kolegov nemuseli za nič hanbiť. Samozrejme, v rámci našich možností a bez stavania vzdušných zámkov. Efektívnejším prerozdeľovaním, konsolidáciou dokážeme dať na modernizáciu viac, ako to bolo v minulosti.

Tento rezort bol dlhodobo známy najmä kauzami. Dokonca sa zvyklo hovoriť, že je lepšie keď je okolo nás ticho, pretože ak sa o nás hovorí, bude to pravdepodobne škandál. My dnes o rezorte hovoríme, lebo si myslím, že sa máme čím pochváliť. Nie tým koľko zárezov máme na pažbe trestných oznámení, ale tým, že naši vojaci dostanú do rúk novú techniku. A tu musím pripomenúť ešte jeden zaujímavý fakt.

Dnes je verejnosti podsúvaný obraz rezortu obrany ako nejakého tajného spolku, kde je všetko, snáď aj typy ceruziek, utajované. Nie je to pravda. Verejnosť má veľmi dobrý prehľad o tom, ako ministerstvo narába s peniazmi. My sme po rokoch zaviedli poriadok do zmlúv a ich zverejňovania. Dnes sa preto už nepovaľujú rôzne zmluvy a dodatky po kanceláriách a šuplíkoch, lebo to niekomu vyhovovalo. Po prvý raz v histórii sme prizvali odbornú verejnosť aj politických predstaviteľov k závažnému dokumentu - Koncepcii vzdušných síl SR. Všetky naše zámery sú opísané v Bielej knihe, ktorá je prístupná verejnosti. Tento rezort je, samozrejme, špecifický a existujú informácie, ktoré sa jednoducho verejne neprezentujú. No tak je to aj v najdemokratickejších a najliberálnejších krajinách sveta. A to preto, lebo ide o bezpečnosť a obranu štátu a jeho občanov.

Pozitívne reakcie od vojakov sú povzbudením a verím, že rovnako ich začnú vnímať aj moji kolegovia, pretože obrana a bezpečnosť nemá byť témou konfliktov politikov, hoci sú z rôzneho politického tábora. Ozbrojené sily boli a sú apolitické. O zásadných otázkach bezpečnostnej a obrannej politiky sa takmer vždy vedeli koaliční aj opoziční politici dohodnúť. Ak chceme, aby našich občanov a krajinu chránili moderné ozbrojené sily, tak verím, že tento signál od našich vojakov sa bude šíriť prijímaním dobrých rozhodnutí a povzbudí to aj mojich kolegov.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.

Píše Mikuláš Dzurinda

Únia sa musí zmeniť na federáciu (píše Mikuláš Dzurinda)

Aby Únia vzbudzovala nádej aj rešpekt.


Už ste čítali?