O Štbákovi, jeho spolupracovníkovi a zneuctení pamiatky vojaka

Autor: Martin Glváč | 18.7.2013 o 14:24 | (upravené 18.7.2013 o 15:32) Karma článku: 7,78 | Prečítané:  2739x

Keď som si prvýkrát v týždenníku Plus 7 dní prečítal článok o „vyrazení“ rtn. Michala Hlatkého z armády, priznávam, neveril som vlastným očiam. Aj preto som si okamžite vyžiadal podklady od OS SR k tomuto prípadu, pretože ja ako minister nemám žiadny dosah na personálne otázky  profesionálnych vojakov. Po preštudovaní týchto materiálov však musím povedať, že toľko nepravdivých a účelovo manipulovaných tvrdení autora popísaných na troch stranách týždenníku na mňa dýchlo závanom dôb nie tak dávno minulých.

Vtedy sa na nejaký ten Etický kódex novinára tiež veľmi nehľadelo a zásady ako nestrannosť, pravdivosť, vyváženosť, poctivosť, či čestnosť boli veselo pošliapavané. Autor článku si tie časy nemôže pamätať a o to viac prekvapuje, že sa dnes k takýmto praktikám uchyľuje. Aj keď pri uvážení jeho pozadia vlastne ani neprekvapuje.

To, že tento účelový článok vyvolá reakcie opozičných politikov, akých sme dnes svedkami, je pre mňa do istej miery prekvapením, teda až na toho jedného z pozadia samotného autora článku. Áno, ide o pána Galka, ktorý naďalej zneužíva svojich bývalých podriadených, v tomto prípade svojho vedúceho oddelenia mediálnej podpory a dnes redaktora Lukáša Milana. Spolu, využívajúc Galkom tak obľúbené Štb-ácke metódy, ako odpočúvanie vlastných sekretárok a novinárov, úmyselné zavádzanie a pod., sa snažia manipulovať fakty a niekde v kúte Liberálneho domu sa tešia z toho, ako sa im darí klamať ľudí.

To, že niektorí poslanci NR SR a členovia výboru pre obranu a bezpečnosť uverili týmto manipuláciám tandemu Galko, Milan by sa dalo pochopiť. Čo sa ma však v ich reakciách dotklo najviac, je to, že chcú na svoje PR využiť ešte aj smrť jedného z našich naozaj profesionálnych a čestných vojakov.

Rotný Michal Hlatký je úplne opačný prípad. Napriek tomu, že mu bola daná dôvera reprezentovať našu krajinu v mierovej misii na Cypre, svojim konaním prejavil nelojalitu k ozbrojeným silám a ústavnoprávnemu zriadeniu Slovenskej republiky, ktorej prisahal vernosť. Nectiac si vojenské predpisy nerešpektoval zásady služobného postupu a zverejnil na internete vulgarizmy na ústavných  činiteľov a otvorene sa hlásil k nacionalistickému hnutiu. Podotýkam, že vulgarizmy neboli mierené voči mne. Ozbrojené sily ho požiadali o vysvetlenie, nie ja. Opakujem, že nie je v mojej kompetencii  riešiť personálne otázky vojakov. Je to plne v kompetencii Ozbrojených síl SR.

Rotnému Hlatkému bolo umožnené svoje konanie vysvetliť pred komisiou ešte pred začatím disciplinárneho konania vo veci porušenia etického kódexu, čo je kvalifikované ako porušenie služobnej disciplíny. Po uvedomení si vlastnej chyby svoje konanie oľutoval. Počas pohovoru pred komisiou sám a dobrovoľne požiadal o skončenie služobného pomeru profesionálneho vojaka. To, že neskôr zmenil názor a svoj prípad medializoval, nemení nič na skutočnosti, že jeho obvinenia voči členom komisie nepodložil žiadnym dôkazom okrem vlastného tvrdenia.

Tu by som chcel upozorniť, že medzi týmito vojakmi je naozaj priepastný rozdiel. Kým jeden z nich zostane navždy hrdinom, ktorý prejavil svoju lojalitu ozbrojeným silám a Slovenskej republike tým, že nasadil svoj život a počas vojenskej služby zahynul, druhý nerešpektoval základné vojenské predpisy a je veľmi zlým príkladom pre ostatných vojakov. To, že sa rozhodol skončiť služobný pomer profesionálneho vojaka je iba odrazom jeho svedomia a uznania si vlastnej chyby.

 

Chcem veriť, že vo svetle komplexných informácií sa občanom podarí zorientovať v bludisku lží a dezinformácií, ktoré sa snaží splietať Štb-ák, ktorý úchylne počúval súkromné rozhovory svojich sekretárok, novinárov a vodičov, a ktoré by za normálnych okolností zostali za dverami ich obývačiek.

Všetci by si mali uvedomiť a zvážiť, že keď chcú niekoho kritizovať mali by tak robiť až po získaní všetkých relevantných informácii.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.

Píše Mikuláš Dzurinda

Únia sa musí zmeniť na federáciu (píše Mikuláš Dzurinda)

Aby Únia vzbudzovala nádej aj rešpekt.


Už ste čítali?