Rok veľkého upratovania

Autor: Martin Glváč | 21.4.2013 o 22:11 | (upravené 22.4.2013 o 8:57) Karma článku: 2,98 | Prečítané:  461x

Keď som pred zhruba rokom prišiel na ministerstvo obrany, priznám sa, nevedel som, čo všetko ma tam čaká. S určitosťou som však vedel dve veci:  že bude potrebné poupratovať po mojich predchodcoch a že to bude ťažké.  

Zlý stav, v akom som rezort našiel, ma i napriek tomu nepríjemne prekvapil. Spravodajské služby boli destabilizované, naše akciové spoločnosti LOT Trenčín, VOP Nováky a VOP Trenčín boli pred krachom a po bývalom vedení zostali neuhradené faktúry. A nad všetkým sa vznášal duch konsolidácie a šetrenia a neriešených problémov.

A tak som začal hľadať rezervy. Prehodnotili sme požiadavky, zmluvy a verejné obstarávanie a pre ozbrojené sily sme našli 86 miliónov eur. Ďalšie úspory sme dosiahli na zemnom plyne, povinnom zmluvnom poistení, palivách, energiách a odpade. Peniaze sme ušetrili aj na mzdách zamestnancov ministerstva obrany.

Nakoniec sa podarilo zastaviť pokles výdavkov na ozbrojené sily a z ušetrených peňazí sme mohli získať novú techniku a výstroj.

Na nákup vojenskej techniky išlo celkovo 60 miliónov eur. Nakúpili sme niekoľko desiatok automobilov, sanitky, ťahače či veliteľsko-komunikačný systém Delosys na riadení zbraní delostrelectva. V oblasti vzdušných síl sme obmenili staré dopravné lietadlá L-410.

Za obrovský úspech považujem získanie miliónov eur na našu špeciálnu jednotku SOTG od amerického partnera. Zámerom je nasadiť ju do Afganistanu v roku 2014 na výcvik tamojších bezpečnostných zložiek.

Obzvlášť som rád, že sa podarilo zabezpečiť strategického partnera pre VOP Nováky, ktorý sa zaručil, že  zachová 140 pracovných miest na päť rokov. Podnik, ktorý bol nedávno stratový, prinesie ročne 240 tisíc eur. Spoločnosť LOT dosiahla minulý rok zisk a získala zahraničnú zákazku. Vo VOP Trenčín je situácia zložitejšia, ale verím, že spolu s budúcim novým vedením, sa nám ju podarí zvládnuť.

Nastavili sme nové pravidlá na predaj prebytočných nehnuteľností. Zlepšili sme informovanosť občanov o aktuálnej ponuke, o ktorej sa dozvedia nielen z webovej stránky ale aj z miestneho periodika, obecného rozhlasu či vývesných tabúľ.

Samozrejme, nie všetko, čo sme si naplánovali, sme mohli za ten rok dotiahnuť do úspešného konca. Žijeme v reálnych podmienkach a musíme sa pohybovať v daných časových aj finančných limitoch. Veľa práce nás ešte čaká napríklad pri vojenskom personáli, kde chceme podporiť kariérny rast vojakov, naplniť jednotky a prilákať viac mladých ľudí.

Po ľuďoch je najdôležitejším prvkom obrany technika. Ak chceme mať funkčnú, z domáceho aj medzinárodného hľadiska dôveryhodnú armádu, bezhlavo škrtať by bolo kontraproduktívne. Navyše musím pripomenúť, že rezort zatiaľ zostáva v krízovom režime.

Mojou úlohou bude hospodáriť tak, aby som nachádzal peniaze na modernizáciu vojenskej techniky, výmenu zastaranej a nefunkčnej. Prioritou na tento rok je výroba československého prototypu viacúčelového taktického vozidla, ktoré by vyrábala spoločnosť VOP Trenčín. Modernizovať by sa malo BVP II a nakúpiť vozidlá Landrover alebo Nissan.

Za podstatné považujem zvyšovanie našej interoperability, ktorá je podľa noriem NATO niečo nad 50 %. To obmedzuje schopnosť spoločného pôsobenia v operáciách NATO.

Veľa polemiky doteraz pritiahla príprava zákona o spravodajských službách. Odpočúvanie, ktorého sme boli svedkami za môjho predchodcu by sa nemalo opakovať aj vďaka navrhovanej prísnejšej kontrole. Dúfam, že zákon bude prijatý čo najširším konsenzom, pretože nie je robený pre vládu ale pre celé politické aj odborné spektrum.

Viem, že ani ďalší rok v úrade nebude jednoduchý. Veľké upratovanie je za mnou, práce je však stále dosť. Základy, na ktorých môžem stavať, sú však pevnejšie. A ak k tomu pridám transparentnosť, ktorá je od nástupu funkcie mojím hlavným mottom, verím, že povesť ozbrojených síl, ako jednej z najdôležitejších zložiek našej spoločnosti, sa mi podarí v očiach občanov zastabilizovať na najvyššej priečke dôveryhodnosti.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.

Píše Mikuláš Dzurinda

Únia sa musí zmeniť na federáciu (píše Mikuláš Dzurinda)

Aby Únia vzbudzovala nádej aj rešpekt.


Už ste čítali?