Vybudujeme špeciálnu jednotku a ušetríme 20 miliónov eur

Autor: Martin Glváč | 4.3.2013 o 11:33 | (upravené 4.3.2013 o 11:42) Karma článku: 2,74 | Prečítané:  913x

Dnes už zrejme nikto nepochybuje o tom, aké dôležité je pre Slovensko členstvo v NATO. Nemám tým na mysli iba zapojenie sa našej krajiny do systému kolektívnej bezpečnosti, ale aj získanie dôvery medzi partnermi v Európskej únii. Náš vstup do Aliancie vyslal pozitívny signál pre zahraničných investorov, že na Slovensku ich investíciám nič nehrozí. Ale to bol len začiatok.

Členstvo v Severoatlantickej aliancii je založené na partnerstve a plnení záväzkov. Staré známe príslovie o pevnosti reťaze závislej od pevnosti jej najslabšieho článku v prípade takejto širokej koalície platí dvojnásobne. Preto jednotlivé krajiny prispievajú do kolektívnej obrany tým najlepším, čo majú. Cesta špecializácie menších krajín na jednotlivé vojenské odbornosti sa vyplatila a aj vďaka tejto filozofii je dnes Slovensko v Aliancii známe ako expert na vyhľadávanie, zneškodňovanie a likvidáciu výbušných prostriedkov. Táto špecializácia viedla dokonca k zriadeniu Centra výnimočnosti v tejto oblasti, ako prvej aliančnej organizácii na našom území.

Súdržnosť partnerov, ako v Aliancii, tak aj v bežnom živote, sa overuje najlepšie v krízových situáciách. Slovenskí vojaci sa už pred vstupom do NATO zúčastňovali mierových misií a praktické skúsenosti rozvinuli práve pod aliančnou vlajkou v Afganistane. Vysoko hodnotená kvalita odborností našich vojakov v operácii ISAF nám právom zvyšovala okrem dobrého mena aj zdravé sebavedomie. Pred dvoma rokmi sme vstúpili do úplne novej oblasti, v ktorej dovtedy dominovali iba veľké krajiny.

Špeciálne operácie v spojení s výcvikom afganských bezpečnostných zložiek v záverečnej fáze operácie, kedy zodpovednosť za bezpečnosť vlastnej krajiny preberajú afganská armáda a polícia. Tri rotácie Jednotky na plnenie úloh špeciálnych operácií (SOTU - Special Operation Task Unit), ktoré cvičili afganské policajné zásahové jednotky, potvrdili naše výnimočné schopnosti v tejto sofistikovanej oblasti. Dokonca sme si vedeli predstaviť aj širšie zapojenie sa do špeciálnych operácií - vo formáte väčšej Skupiny na plnenie špeciálnych operácií (SOTG - Special Operation Task Group). Naše úspechy a hlavne ambície však mohli veľmi rýchlo zapadnúť prachom kvôli nedostatku financií.

Uvažovali sme preto o tom, že výrazným spôsobom znížime počet našich vojakov v Afganistane. Stiahli sme ženijnú jednotku z Kandaháru a strážnu jednotku z Tarin Kowt. Nasledovať mala aj 165-členná strážna jednotka z Kandaháru, ktorá sa za ostatných niekoľko rokov stala synonymom maximálnej spoľahlivosti pri zabezpečení bezpečnosti najväčšej základne NATO na svete. A v tejto situácii sa ukázala ozajstná sila koaličného partnerstva na spôsob NATO.

Americký partner deklaroval finančnú pomoc na dobudovanie slovenskej SOTG vo výške 19 až 20 miliónov eur. Túto podporu vnímame ako ocenenie doterajšieho pôsobenia všetkých takmer 3 tisíc našich vojakov, ktorí v Afganistane pôsobili. Podporu z externých zdrojov v takom veľkom objeme Slovenská republika a ministerstvo obrany pre ozbrojené sily doteraz nezískali. Ide o historický úspech, pretože sa nám podarí vybudovať špeciálnu jednotku SOTG oveľa skôr ako sme sa k tomu zaviazali, teda pred rokom 2018. Príspevkom od nášho strategického partnera môžeme ušetriť 600 miliónov v starej mene z vreciek našich daňových poplatníkov.  

V januári 2014 chceme vyslať do Afganistanu dve rotácie jednotiek pre špeciálne operácie SOTG v počte do 150 vojakov. Jadro týchto jednotiek bude zložené z príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny. Naše pôsobenie v misiách a operáciách bolo vždy realizované na základe platného medzinárodného mandátu. Už pred samitom NATO v Chicagu sme jednoznačne deklarovali, že v Afganistane zotrváme až do ukončenia operácie ISAF.

 

Úlohou jednotiek SOTG, ktoré nadviažu na skúsenosti nášho predchádzajúceho príspevku SOTU, bude od začiatku budúceho roka plniť úlohy podpory, mentoringu a poradenstva pre jednotky špeciálnych operácií afganských bezpečnostných zložiek. Skupina špeciálnych operácií bude vybavená špičkovou technikou a výzbrojou tak, aby bola v prvom rade zabezpečená ochrana našich vojakov v maximálnej možnej miere.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.

Píše Mikuláš Dzurinda

Únia sa musí zmeniť na federáciu (píše Mikuláš Dzurinda)

Aby Únia vzbudzovala nádej aj rešpekt.


Už ste čítali?