Armádu nezachraňujeme jej likvidáciou, ako chceli tí pred nami

Autor: Martin Glváč | 17.2.2013 o 23:55 | (upravené 18.2.2013 o 8:51) Karma článku: 10,12 | Prečítané:  22676x

Biela kniha o obrane sa v medzirezortnom pripomienkovom konaní ešte ani poriadne neohriala, a už sa do nej opoziční politici pustili s nevídanou vervou. Ociachovali ju ako dokument málo konkrétny, ekonomicky nereálny, finančne negarantovaný a ešte kopou iných prívlastkov. Vyčítajú nám, že máme zastaranú výzbroj a techniku, no keď navrhujeme konkrétne cesty, ako tento stav odstrániť, odmietavo krútia hlavami, že na to nemáme.

 Argumentujú, že problémy, ktoré mali ozbrojené sily pred siedmimi rokmi, sú vraj v Bielej knihe dnes popísané úplne rovnako, to znamená, akoby sme sa za tie roky nepohli z miesta. No, nepohli. Aspoň čo sa výzbroje a vystrojovania vojakov týka. Až mojím príchodom a reorganizáciou výdavkov s následným presmerovaním od civilov k vojakom sa veci začali meniť. Obmena hlavných druhov výzbroje nikdy nebude realistická pri 1 % výdavkov na obranu z HDP; napriek tomu je nevyhnutná. Ďalej sekať v ozbrojených silách nemôžeme, ak sa chceme aspoň priblížiť splneniu cieľov NATO 2013. Jeden z mojich predchodcov chcel finančnú podvýživu rezortu riešiť likvidáciou niektorých spôsobilostí, teda vojenských zručností, techniky a dokonca celých útvarov. Ak by to bolo zotrvalo v jeho rukách, dnes by sme už nemali tankové vojsko, bojové vrtuľníky, možno ani stíhačky, a ani vojenských špecialistov schopných túto techniku obsluhovať. Všade na svete si svojich odborníkov strážia ako oko v hlave a vytvárajú im priestor na zvyšovanie kvalifikácie, na posilňovanie ich zručností. My akoby sme mali na Slovensku expertov nazvyš, a mohli si dovoliť vyhadzovať ich z armády.

Biela kniha o obrane nie je (a ani nemá ambíciu byť) odpoveďou na všetky otázky. Je hlavným výstupom strategického hodnotenia obrany SR, realistickým rozvojovým rámcom s jasne definovaným cieľovým stavom a podmienkami jeho dosiahnutia. Definujú sa v nej princípy, smer, priority a základné mantinely ďalšieho rozvoja. Je to zároveň aj akási politická objednávka, ktorá sa ďalej rozpracuje v nadväzných koncepčných, legislatívnych a iných dokumentoch (predovšetkým v pripravovanom Rozvojovom pláne rezortu obrany s výhľadom do roku 2024). 

       Áno, mohli sme sedieť, nerobiť nič, a fňukať, že máme málo peňazí. Mohli sme Bielu knihu hodiť do koša a tváriť sa nezúčastnene. Bolo by to však alibistické. A tak sme koncept hodnotenia obrany, ktorý v rezorte zanechali moji predchodcovi prevetrali, prevŕtali skrz-naskrz, a prepracovali. Nanovo sme v ňom zadefinovali predpokladaný priestor nasadenia ozbrojených síl, aj charakter potrieb obrany štátu, ktorý odráža filozofiu kontinuity a výrazne presahuje krátkodobý horizont funkčného obdobia jednotlivých vlád. Nové znenie Bielej knihy oproti starej verzii tiež definuje časový rámec poskytnutia príspevku OS SR pri kolektívnej obrane spojencov; prepracovaná a doplnená je kapitola dlhodobej projekcie rozvoja Ozbrojených síl SR, vrátane definície tzv. rozvinovaných síl a ich pomeru k profesionálnym silám. Popísali sme konkrétne priority v oblasti vyzbrojovania, systém viacročného cyklického predurčovania jednotiek na plnenie úloh, vysvetľujeme princíp dopĺňania síl na okamžité bojové použitie aktívnymi zálohami, rámcujeme definíciu tzv. „relatívne malých" ozbrojených síl a množstvo ďalších konkrétnych bodov, ktoré pôvodný text, zdedený po predošlých garnitúrach vôbec neobsahoval.

Mohol by som takto pokračovať aj ďalej. Nechcem však, aby bola Biela kniha o obrane vnímaná politikmi i verejnosťou ako téma na rozdúchavanie rozbrojov, na to si ju príliš vážim. Chcel by som, aby bola vnímaná v duchu porozumenia toho, že nežijeme v izolovanom svete, že mierové podmienky nášho žitia neznamenajú, že sa nás súčasné a budúce hrozby a bezpečnostné riziká nedotýkajú, a že bezpečnosť a obrana štátu je - a musí byť - spoločným záujmom a zodpovednosťou všetkých, nezávisle od ich straníckeho trička či politického presvedčenia.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sedel s mafiánmi, pozná sa s poslancom. Šéfa sekcie Carga minister podržal

Minister Árpád Érsek sa zastal sekčného šéfa Carga Fazekaša, ktorý sedel s mafiánmi. Známa je už aj identita posledného muža z fotografie.

ŠPORT

Zomrela bývala wimbledonská víťazka Jana Novotná

Češka zomrela vo veku 49 rokov.

KOMENTÁRE

Okamuru musia Česi dostať do izolácie ako Slováci Kotlebu

Okamura je riziko pre budúcnosť Česka.


Už ste čítali?