Neférový Galko

Autor: Martin Glváč | 30.8.2012 o 12:08 | (upravené 2.9.2012 o 10:05) Karma článku: 5,21 | Prečítané:  1423x

Ak by si Ľubomír Galko riadne plnil poslanecké povinnosti a nechýbal na rokovaní Výboru NR SR na kontrolu Vojenského spravodajstva, bol by informovaný o zlučovaní tajných služieb. Nepísal by nezmysly o tajných službách a o tom, že by niekoho vyťahal za uši, keď práve kvôli jeho ušiam musíme meniť zákon.

Výstup pána Galka chápem ako jeden z pokusov, ktorým chce za každú cenu zaujať v čase uhorkovej sezóny. To, čo napísal k zlúčeniu tajných služieb, sme si už od neho v júli vypočuli v Národnej rade SR. Ak by bol pán Galko férový a chcel pravdivo informovať o zlučovaní tajných služieb, mal by mať reálny záujem zoznámiť sa s plánovanými zmenami. A teda prišiel by na spomínaný výbor, kde by sa mu do uší dostali potrebné informácie. V jeho prípade možno o to viac, že zlúčenie tajných služieb je reakciou na fungovanie spravodajských služieb v čase jeho ministrovania. Dozvedel by sa napríklad, že novela zákona o vojenskom spravodajstve, ktorá bude v septembri v II. čítaní, je len prvým krokom v zlučovaní tajných služieb a ide o technickú normu, ktorou vytvoríme podmienky a zlúčime Vojenské obranné spravodajstvo s Vojenskou spravodajskou službou do jedného subjektu. Až následne, ďalšou komplexnou novelou zákona upravíme postavenie, právomoci a kontrolu tajných služieb. Táto postupnosť musí byť zachovaná. O tom, ale už pán Galko nehovorí, lebo to buď nevie, alebo ak vie, tak chce byť len zaujímavý a snaží sa zviditeľniť. S výnimkou pána Galka boli na spomínanom výbore všetci členovia prítomní a zaujímali sa o navrhované zmeny v zlučovaní spravodajských služieb. Zahlasovali za ne poslanci z koalície aj opozície. Zdržal sa len Martin Fedor z SDKÚ – DS. Títo poslanci si riadne plnili povinnosti, za ktoré poberajú plat. Paradoxne len pán poslanec chce obrátiť pozornosť od kauzy, pre ktorú skončil v ministerskom kresle a vytĺkať z nej politický kapitál.

Aby pán Galko svoje úvahy ešte okorenil, rozhorčoval sa aj nad tým, ako je možné, že mám viac poradcov než on. Vraj, čo to mám byť za šetrenie. Pán poslanec Galko by mal prestať veriť tomu, že všade bol, všetko videl a všetko vie. Po zoznámení sa s reálnymi a nie mediálnymi výsledkami jeho práce, sa skutočne nemá čím pochváliť. Po pánovi Galkovi musíme v rezorte obrany upratovať. Na druhej strane som rád, že pán Galko sa možno naozaj zaujíma o šetrenie a optimalizáciu výdavkov v rezorte. Za tri mesiace od nástupu sme našli rezervy vo výške 20 miliónov eur a presunuli ich na nevyhnutné potreby pre vojakov. Ďalšie rezervy sme dosiahli reorganizáciou a znížením počtu zamestnancov na ministerstve. Chceme ďalej pokračovať v tejto a nie v Galkovej línii, keď nikto netušil ani o predražených tendroch (viď povinné zmluvné poistenie, plyn) resp. tušil, ale mu to vyhovovalo. Na tendroch vyhadzovalo ministerstvo za bývalého vedenia peniaze von oknom. Tam bohužiaľ pán Galko nebol „dobrým strážnym psom“ peňazí daňových poplatníkov, nemal oči ani uši otvorené.

Čo ma dokázalo prekvapiť na úvahách pána poslanca Galka, že nedokáže pochopiť ospravedlnenie Michalovi Gučíkovi za kauzu odpočúvanie. Pán Galko pouvažujte. Dám vám na to chvíľu času, aby ste si to premysleli. My sa musíme venovať tomu, čo ste nám po sebe zanechali. Hasiť situáciu vo VOP Nováky, rúcajúci sa systém výsluhových dôchodkov, prehodnocovať nevýhodné tendre, hľadať vnútorné zdroje na stabilizáciu OS SR a napokon i riešiť zlučovanie spravodajských služieb, ktorých dôvera bola vážnym spôsobom naštrbená práve za vašej éry.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?